Buhar Odası

Buhar odaları, su dolu jeneratörlerin kapalı bir odaya buhar pompalaması ile oluşturulur. Bu odalardaki sıcaklık genellikle 43ᵒC ile 45ᵒC arasında değişir ve nem oranı %100'dür.

Buhar odalarında oturmak -özellikle de yaşı daha ileri insanlarda- kardiyovasküler sağlık için oldukça yararlıdır.

Hamamlarda olduğu gibi buhar odalarında da sıcaklıktan dolayı kan damarları genişler. Damarların genişlemesiyle kan çok daha kolay akar ve vücuda çok daha fazla oksijen taşır.

buhar odasının cilde etkisi

Buhar odası terapilerinin kardiyovasküler sağlığa bir diğer katkısı da kan basıncını düşürmesi ve kalbi çok daha sağlıklı tutmasıdır. Bu sayede hasar almış cilt çok daha kolay iyileşir.

Diğer sıcak terapilerde olduğu gibi buhar odaları da insanların ter atmasını sağlar. Ciltteki gözenekler açılır ve cildin dış kısmı derinlemesine temizlenir. Sıcaklık sayesinde deri içindeki kir dışarı çıkar ve vücut ölü derilerinden arınır. Buhar odalarının bu özelliği de sivilce tedavileri için oldukça önemlidir. Ayrıca sıcak buhar vücudunuzdaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.

Buhar odalarının düzenli spor yapan insanlar tarafından sıkça kullanılmasının sebebi de, buhar odasının kasları gevşetmesidir. Egzersizin hemen ardından gidilen buhar odası terapisi kas ağrılarının hafiflemesine ve kas gücünün geri kazanılmasına yardımcı olur.

egzersiz ve buhar odası

Spor Öncesi Buhar Odası

Spordan önce buhar odası kullanmanın da farklı faydaları vardır. Sıcak buhar; spor öncesi esnemenin görevini üstlenebilir: Eklemler açılır ve esneklik artar. Ayrıca buhar odaları eklem ağrılarını da hafifletir.

Sıcak uygulamalar, soğuk uygulamalara göre eklemleri hareket ettirmek için gerekli gücü %25 oranında azaltır.

buhar odaları stresi azaltır

Buhar odalarının sıcaklığı vücudun endorfin hormonu salgılamasını sağlar. Endorfin hormonu aynı zamanda "iyi hissettirme- hormonu olarak da bilinir. Çünkü, bu hormon vücuttaki stres seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Ayrıca buhar odaları, stres anında ortaya çıkan kortizol hormonu seviyesinin de düşmesini sağlar. Kortizol seviyesinin düşmesiyle insanlar daha kontrollü, daha sakin ve yenilenmiş hissedebilirler.

Buhar odasındaki sıcaklık, insanların daha derin ve daha kolay nefes almalarını sağlar. Buhar odaları, sinüslerde ve ciğerlerdeki tıkanıklıkları açar ve soğuk algınlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Buhar odası, kalp atış hızını arttırır. Eğer egzersiz yapıldıktan sonra buhar odası kullanılırsa, zaten hızlanmış olan kalp atışları, daha uzun bir süre boyunca ritmini korur. Buhar odaları, sağlıklı bir egzersiz ile birlikte kullanıldığında sağlığı geliştirir ve vücudu canlandırır. Sağlıklı bir diyet planı ve düzenli egzersizle birlikte, buhar odaları kilo verme sürecini de kolaylaştırabilir.

buhar odası ile rahatlayın

Siz de ister spordan sonra, ister yoğun bir günün ardından, tamamen konforlu olmanız için tasarlanan hijyenik buhar odalarımızda vücudunuzu tazeleyin.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp