Masaj

İnsanlardaki stres oranı gün geçtikçe artıyor ve bu durum ruhsal ve fiziksel sağlığa zarar veriyor. Stres için kesin çözüm olmasa bile, uzmanlar doğru bir masaj terapisinin kan dolaşımını hızlandırma ve kalp ritmini düzenleme gibi etkilerinin, stresle başa çıkmak için insanlara yardımcı olabileceğine inanıyorlar. Peki masajın fiziksel sağlığa nasıl etkileri var?

masajın yararları

Gerek uyuma şeklimiz, gerek yaşam rutinimiz yüzünden günlük hayatımızda hepimiz vücudumuzun farklı yerlerinde ağrılar hissediyoruz. Günümüzde insanların büyük bir çoğunluğu ağrıları için tıbbi çözümler arıyor. Masaj; ağrılar için kalıcı çözümler sunmuyor ama uzman terapistlerin uyguladığı doğru masaj teknikleri, ağrıların kontrolü için oldukça iyi bir seçenek olarak kabul ediliyor.

Masajın belki de en önemli etki alanlarından biri de kalp sağlığı. Bilindiği üzere masajın kan basıncını kontrol altına almak gibi bir etkisi var. Düzenli masaj yaptıran insanların kan basınçlarının, yaptırmayan insanlara göre çok daha düzenli olduğu bilinmektedir. Kan dolaşımına olumlu etkilerinden dolayı kalp ameliyatlarından sonra masaj da, birçok uzman tarafından önerilen bir uygulamadır.

Bütün bu sağlık sorunları ve stres beraberinde vücudun erken yaşlanmasını da getiriyor. Yaşam kalitenizin arttırmasının yanında masaj, özellikle omuzlardaki ve dizlerdeki kronik ağrılara iyi geliyor ve duruş bozukluklarının düzeltilmesinde büyük rol oynuyor. Düzenli masaj uygulamalarının; denge ve duruş kontrolü konusunda da olumlu psikolojik etkileri var. Düzenli masaj tedavileri gören insanlar, ileri yaşlarda duruş bozukluklarında çok daha az sıkıntı yaşıyor.

Doğru Masaj Tekniği Hangisidir?

Masaj tedavisi almaya karar verdiniz. Farklı masaj teknikleri, farklı çözümler sunmak için uygulanır. Peki size uygun masaj tekniğini nasıl seçeceksiniz?

  • Sıcak Taş Masajı: İnsanlar bu tekniği genellikle rahatlatıcı ve dinlendirici olarak tanımlıyor. Sıklıkla depresyon, uykusuzluk ve sırt ağrısı için tercih edilen bu teknikte, uygulanan taşların sıcaklığı kasları gevşetir ve masaj terapistinin çok daha az kuvvet uygulayarak, çok daha derin çalışmasına olanak verir.
  • Aroma Terapi Masajı: İnsanların genellikle sırt, boyun ve omuz ağrıları ve stres sorunları için başvurduğu bu masaj tekniği, özel yağlarla birlikte uygulanır.
  • Spor Masajı: Genellikle sporcuların uygun performans sergilemek amacıyla vücutlarını hazırlamak için tercih ettikleri bu masaj için sporcu olmanıza gerek yok. Bu teknikte masaj terapisti, spesifik olarak (özellikle de yapılan sporla ilgili) problem yaşadığınız bir bölgeye yoğunlaşır.

sporcular için masaj

  • Bali Masajı: Hafif germeler, parmakla uygulanan baskılar ve aroma terapi kullanılarak; kan, oksijen ve enerjinin akışını uyaran, sağlık, sakinlik ve rahatlama sağlayan bir masaj tekniğidir.

Bunların yanında relax, Thai, anti selülit, lokal, çocuk, yüz ve lenf masajı gibi, sunduğumuz onlarca masaj tekniği hakkında bizden bilgi alabilirsiniz.

Kendinize uygun tekniği seçtikten sonra dikkat etmeniz gereken başka ne var?

Masaj, kulağa güvenli gelebilir fakat hiçbir şey mükemmel değildir. Size masaj tedavisi yapacak kişinin uzmanlığı, öyle görünmese de, hayati önem taşıyor. Yanlış bir uygulama sağlığınızı bozabilir ve fazla güç kullanılarak uygulanan masajlar ciddi problemlere yol açabilir. Yaşadığınız problemin şiddeti artabilir.

Ne kadar kötü gidebilir?

  • Yeni ağrılara sebep olabilir.
  • Var olan kronik ağrıların ve acı duyulan bölgelerin şiddetini arttırabilir.
  • Sinir sistemine zarar gelebilir.
  • Rabdomiyolize (kas ezilmesinden kaynaklanan, kan akışında fazla protein bulunması) sebep olabilir.

yanlış masajın tehlikesi

Bunlar seyrek gözlenen sıkıntılardır. Sağlıklı insanlar masajın olumsuz etkilerini nadiren yaşarlar. Uzman ellerde olmadığı sürece masaj tamamen güvenli değildir. "Acı yoksa, kazanç yok" sözü, özellikle de kronik ağrıları olan hastalar için tehlike anlamına gelebilir.

Uzman kadromuz yaşam kalitenizi arttırmak, vücudunuzu ve zihninizi rahatlatmak için hizmetinizde.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp