Kişisel Antrenör

Amacınız ister forma girmek, ister kondisyon kazanmak, ister sağlıklı yaşamak olsun; fitness hedeflerinize ulaşmanın en kolay yolu bir kişisel antrenöre (personal trainer) sahip olmaktır.

personal trainer yararları

Bir kişisel antrenöre sahip olmanın en büyük artılarından biri, egzersizin nasıl yapılması gerektiği konusunda sizi eğitmeleridir. Tabii ki yedikleriniz ve yaşam tarzınız büyük resimde oldukça önemli bir role sahip ama eğer doğru egzersiz yapmazsanız hedeflerinize ulaşmanız mümkün değil.

Kişisel Antrenörle Çalışmanın Önemi

Egzersiz sırasında eğitimin önemli olmasının iki temel sebebi vardır:

  1. Eğer hedefleriniz için hangi egzersizin etkili olacağını bilmiyorsanız, o hedefe asla ulaşamazsınız. Örneğin, eğer amacınız kas kütlenizi arttırmaksa, kardiyo egzersizleri yaparak bu hedefe ulaşamazsınız.
  2. Egzersiz yaparken eğitim almak; sakatlanma riskini düşürür. Her yıl birçok insan eğitimini almadığı egzersizleri yaparken sakatlanıyor ve bu durum onların fitness hayatlarını ve sağlıklarını olumsuz etkiliyor. Birilerinin size hareketlerin nasıl yapılması gerektiğini anlatması; hem fitness rutininizin etkinliğini arttırır, hem de sakatlanma riskinizi ortadan kaldırır.

Kişisel antrenörler egzersiz sırasında duruşunuzu ve tekniğinizi kontrol ederler. Egzersizinizin doğru olması, istediğiniz sonuca daha hızlı ulaşmanızı sağlar.

Egzersizin doğruluğu kişiye göre de değişkenlik gösteren bir durumdur. Herkesin hareket kabiliyeti ve ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Bu, geçmişteki bir rahatsızlıktan kaynaklı hareket kabiliyeti eksikliği veya spesifik bir harekete karşı olan bir korku olabilir.

fitness sakatlıkları

Örneğin; daha önce dizlerinizden bir sıkıntı yaşadıysanız, tekrar koşmaya başlamak için gerekli egzersizler durumunuza özel olmalıdır. Bu konuda bir kişisel antrenör, antrenmanınızda büyük bir fark yaratabilir.

Kilo kaybetmek, karın kası yapmak veya inanılmaz bir güç sahibi olmak istiyor olabilirsiniz ama her hedef, herkes için ulaşılabilir değildir. Eğer belirlediğiniz hedefe ulaşamazsanız cesaretiniz kırılabilir. Bir kişisel antrenör gerçekçi hedefler belirlemenizde size yardımcı olabilir ve bu yolda size destek olabilir. Örneğin, yaz için güzel karın kaslarına sahip olmak istiyorsanız, günde 100 mekik çekmek sizi bu hedefinize ulaştırmayacaktır. Doğru beslenmeye, doğru kasları çalıştırmaya ve hedefinize ulaşmak için mantıklı bir süreye ihtiyacınız olacaktır.

kişisel antrenörle hedefe ulaşmak

Makul hedefler belirlemenize yardımcı olmalarının yanında, kişisel antrenörler spesifik bir hedefe ulaşmanıza yardımcı olacak mükemmel araçlardır. Bu durum, özel bir etkinliğe hazırlanan veya gerçekten istedikleri bir şey için belirli bir seviyeye ulaşması gereken insanlar için idealdir.

Örneğin, paraşütle atlama eğitimi almak istiyorsunuz ama bunun için belirlenen maksimum ağırlığın üstündesiniz. Bir kişisel antrenör, paraşütle atlamak için gerekli standartları sağlamanıza yardımcı olabilir.

spor salonu

Spor salonuna gittiğinizde iki çeşit insan görürsünüz:

  1. Her makinede 10 dakika harcayıp diğerine atlayan ve yarım saat sonra yürüyüş yapıp salondan ayrılanlar.
  2. Bir planı olan ve makineleri bir amaçla kullananlar. Bu insanlar genellikle her makine için set sayıları belirlemişlerdir ve her makinede tam olarak ne yapmaları gerektiğini biliyorlardır.

İlk grup büyük ihtimalle bir yönlendirme olmadan hedeflerine ulaşamayacaklardır. Eğer siz de kendinizi birinci grupta görüyorsanız, en kısa zamanda bir kişisel antrenörden yardım almalısınız.

kişisel antrenör sizi destekler

Bütün bu olumlu etkilerinin yanında kişisel antrenörünüz, bir antrenörden fazlasıdır. Kişisel antrenörler fitness hedeflerinize ulaşmanıza yardım etmek için orada olsalar da, genel yaşantınızda sağlıklı hissetmeniz için de daima size destek olacaklardır. Verimliliğinizi etkileyeceği için, sizi neyin üzdüğünü bilmek isteyeceklerdir. Kötü yemekler yemenize sebep olabilecek bütün gelişmeleri bilmek isteyeceklerdir.

Profesyonel antrenörlerimiz; doğru hedefler belirlemeniz, hedeflerinize ulaşmanız ve daha mutlu ve sağlıklı bir hayat geçirmeniz konusunda size destek olmaya hazırlar.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
EN ETKİLİ 10 KARIN KASI EGZERSİZİ