Bali Masajının Tarihi ve Faydaları

Bali Masajı Beden ve Zihin Arasındaki Uyumu Yeniden Sağlar

Bali masajı, beden ve zihin arasındaki uyumu tekrar yakalamak için mükemmel bir tedavi yöntemidir. Gelin Bali masajının tekniğini, yararlarını ve karakterini birlikte keşfedelim.

Geleneksel Endonezya masajı, dünyanın dört bir yanındaki gezginlerin uğrak yeri olan Bali'de geliştirildi. Bali, birkaç ileri görüşlü gezginin bu küçük bölgeden çok etkilenmeleri ve buraya "Cennet Adası" ismini takmalarıyla popüler oldu. Bu bölgede, kökleri Animist, Budist ve Hindu geleneklerine dayanan antik bilgiler daima canlı tutuldu.

Kültürlerin Çatışması

bali masajı tarihi

Bali'nin mimarisi ve kültürü büyük oranda Asya ülkelerinden etkilendi. Bali'nin en büyük ve en idolleştirilmiş tapınağı Pura Besakih, Hinduizm gelenekleri için "Ana Tapınak (Mother Temple)" olarak kabul ediliyor ve bu durum Bali'deki etkileşime verilebilecek en güzel örnek olabilir. Bali masajının kendisi de Hindistan, Çin ve Thai geleneklerinden etkilenmiştir. Bu yüzden bu masaj tekniğini, farklı tekniklerin uyum içerisinde birleştirilmesiyle geliştirilmiş sıradışı bir tedavi yöntemi olarak tanımlamak yanlış olmayacaktır.

Bali Masaj Teknikleri

masaj ortamı

Bali masajı, baştan tüm vücudu kapsayan bir masaj tekniğidir. Bu yüzden özellikle de tüm vücuduyla ilgilenmek isteyen insanlar için oldukça idealdir. Tedavi sırasında, tedavi görecek kişi profesyonel bir masaj koltuğuna uzanır ve masaj, kişinin tercihlerine ve vücut tipine uygun yağlar kullanılarak uygulanır. Tedavi sırasında masajın uygulanmayacağı ve daha önce masaj uygulanmış noktalar, vücut ısısının korunması adına bir örtüyle kapatılır.

Bu teknikte, masaj terapisti vücudun belirli basınç noktalarına nazik ve rahatlatıcı bir şekilde dokunur. Terapist; tedaviye bacaklardan başlar ve daha sonra sırta ve kollara yoğunlaşır, son olarak da yavaşça baş kısmına ve şakaklara masaj yapar. Terapist; nazik esnetme, kaydırma, yoğurma, vuruş ve baskı noktalarının bir kombinasyonunu kullanır. Bu şekilde terapide kan ve enerji akışı uyarılır.

Rahatlatıcı Bir Atmosfer Yaratmak

Tedavinin uygulanma şeklinin yanı sıra, tedavinin uygulanacağı ortam da oldukça önemlidir. Profesyoneller, masajın uygulanacağı alanın sakinleştirici ve rahatlatıcı bir ortam olmasına önem verirler çünkü Bali masajı, vücudu sakinleştirdiği kadar zihni de sakinleştirmelidir.

Hangi Yağlar Kullanılmalı

masaj yağları

Tedavinin daha etkili olabilmesi için, terapistler jojoba, susam, gül ve hindistan cevizi yağı gibi bitki özlerini kullanırlar. Bali masajı için uygun olabilecek yağların bazıları oldukça nadir olabilir. Örneğin; frangipani yalnızca Bali adasında veya Endonezya'da bulunabilir. Bu yağın Bali masajı için uygun olduğunun düşünülmesinin sebebi, Balili insanların bu yağın mutluluk verdiğine inanmalarıdır.

Bali Masajının Yararları

Vücudu Sakinleştirir ve Rahatlatır

Bali masajının en önemli faydalarından biri, tedavi gören kişinin vücudunu rahatlatması ve sakinleştirmesidir. Vücudun, sert hissedilen yerleri yumuşar ve yorgun olan zihin tekrar sakinleşir.

Masaj yaptırmak, vücuttaki kan sirkülasyonu için oldukça önemlidir. Eğer uygun ve doğru bir masaj yaptırırsanız, tedavi sonrasında kendinizi tazelenmiş hissedersiniz.

Zihni Sakinleştirir

masaj ve denge

Uzman masaj terapistlerinin uygulamaları sonunda zihninizdeki yorgunluk hissi geçecektir. Özel bitki özleriyle, uygun bir ortamda, sakin bir müzikle uygulanan terapi gerçek bir rahatlama hissi yaratır. Eğer stresli bir dönemden geçiyorsanız, Bali masajını denemek isteyebilirsiniz.

Dolaşımı Hızlandırır

Bali masajı, vücuttaki kan akışını hızlandırır. Özel noktalara uygulanan masaj, kan damarlarını açar ve bu sayede vücut tazelenir.

Kan akışı normal seviyelerde olursa, vücut ve zihin çok daha sağlıklı olur. Ayrıca bu sayede vücutta hissedilen ağrılar azalır ve sorunlu noktalar daha hızlı iyileşir.

Vücut Daha Sağlıklı Olur

masaj ve sağlık

Sağlıklı bir beden çok daha güçlüdür. Bu nedenle kendinizi yorgun hissettiğiniz zaman genellikle masaj tavsiye edilir. Tabii bu uygulamanın bir uzman tarafından yapılması daha uygundur.

Bir Bali masajı tedavisinden sonra, kişi kendini daha güçlü hisseder. Özellikle de fiziksel aktivitenin yoğun olduğu bir yaşam tarzı olan insanlar için Bali masajı oldukça faydalıdır.

Uykuyu Düzenler

Aslında birçok masaj tekniği, özellikle de uyku problemi çeken insanlar için, uykuyu düzenler. Bunun sebebi büyük oranda kan dolaşımının hızlanmasıdır. Vücudun ve zihnin sakinleşmesi ile, çok daha derin ve rahat bir uyku mümkün olur.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp