Çalışırken Zinde Kalmanın Yolları

Çalışırken Zinde Kalmak Gerçekten Mümkün mü?

Günümüzde birçok iş kolunda çalışma saatleri, yıllık 2000 saatin üstüne çıkıyor. Hayatınızın büyük bir kısmını geçirdiğiniz iş yerlerinizdeki yorucu ve stresli günleri azaltmak için izleyebileceğiniz basit ve etkili birkaç yol var.

Zinde Kalmanın Yolları

Dışarı Çıkın

spa merkezi ve rahatlama

Kendinize bir iyilik yapın ve dışarı çıkıp temiz hava alın. Bu süre 5 dakika bile olsa, dışarı çıkıp temiz hava almak harikalar yaratabilir. Bu sayede biraz rahatlayabilir, dış dünyayla ve doğayla biraz da olsa etkileşim kurabilirsiniz. Dışarıda geçirdiğiniz sürede, sizi çevreleyen güzelliklere odaklanın: İçinizi ısıtan güneşe, bulutların devamlı değişen formlarına, ağaçların hışırtısına ve esintiye... Dışarıda geçireceğiniz 5 dakika, işinizin sebep olduğu stresi biraz da olsa hafifletecektir.

Nefes Alın

nefes alın

Baskı veya stres hissettiğiniz anlarda nefesinize odaklanmayı deneyin. Her yerde ve her zaman yapabileceğiniz oldukça basit egzersizler var. Örneğin, gözlerinizi kapatın ve nefesinize odaklanın. Burnunuzdan derin bir nefes alın. Ciğerlerinizi tamamen havayla doldurun ve nefesinizi yavaş yavaş ağzınızdan bırakın. Bunu art arda 3-4 defa tekrarlayın. Derin nefesler aldığınızda ciğerlerinizin şiştiğinden de emin olun. Bir burun deliğinizi kapatın ve tek burun deliğinizden derin nefesler alıp verin. Daha sonra diğer burun deliğiniz için bunu tekrarlayın. Dilerseniz bir burun deliğinizden nefes alıp, diğerinden nefes vermeyi deneyin. Bu egzersizi yaptıktan yalnızca birkaç dakika sonra sakinlediğinizi hissedeceksiniz. Bunun tek sebebi nefes almak için kendinize vakit ayırmış olmanızdır.

Kendinize Masaj Yapın

Bir spa merkezine gidecek vaktiniz yok mu? Gözlerinizi kapatın ve parmaklarınızı şakaklarınıza götürün. Dairesel hareketlerle hafif bir baskı uygulayın. Şakaklarınıza masaj yaparak gerginliğinizi alabilir, baş ağrılarınızı hafifletebilir ve stresin önüne geçebilirsiniz. Bu basit masajı dilediğiniz uzunlukta yapabilirsiniz. Parmaklarınızla uyguladığınız baskıyı ister arttırın, ister azaltın. Bu dairesel hareketleri başınızın diğer bölümlerinde veya boynunuzda uygulamaya devam edebilirsiniz. İki elinizle omuzlarınızı sakince sıkıp bırakabilirsiniz. Gözlerinizi açtığınız zaman kendinizi yenilenmiş hissedeceksiniz.

Çay İçin

doğal çaylar ve spa

Bir sabah çayı rutini zihninizi uyandırabilir ve ruhunuzu ısıtabilir. Hava değişimleri yüzünden halsiz mi hissediyorsunuz? Öksürük ve soğuk algınlığı semptomları üzerinde inanılmaz etkileri olan papatya çayını deneyin. Mikroplarla mücadele etmek için kendinize ballı ve limonlu zencefil çayı hazırlayın. Mide rahatsızlığı ve hazımsızlık için nane çayı için. Kendinize uygun sıcacık bir çay hazırlayın ve yavaşça için.

Pozitif Düşünün

gülümseyin

Düşündüğünüz şeyler yaşamınızı şekillendirir, yani ne düşündüğünüze dikkat etmelisiniz. Pozitif bir tavır işyerinizde ciddi bir fark yaratabilir. Egzersiz, gülümseme ve pozitif düşünme; bunların hepsi endorfin salgılanmasını sağlar. Gülümseyin ve unutmayın; gülümsemek bulaşıcıdır. Eğer siz gülümserseniz, bütün ofis de sizinle gülümser. İçinizden gülümsemek gelmiyorsa bile, mutlu bir yüz ifadesi takının; kısa süre içinde gerçekten mutlu olacaksınız.

Hareket Edin

iş yerinde hareket edin

Günümüzde oturmakla sigara içmek aynı konuma gelmiş durumda. Hareketsizlik ve egzersiz eksikliği, stres ve anksiyete atakları gibi birçok sağlık problemini de beraberinde getiriyor. Mümkünse asansör yerine merdivenleri kullanın. Öğle aralarında küçük yürüyüşler yapın. Saat başı sandalyeden kalkmanızın bile oldukça faydası olabilir. Aktif bir yaşam sürmek stresle başa çıkmanıza yardımcı olabilir, zihninizi boşaltmanızı sağlayabilir ve sirkülasyonu arttırabilir. Egzersiz yaparak hem daha verimli, hem de daha sağlıklı olabilirsiniz.

Mümkün Olduğunca Kendinize Zaman Ayırın

kendinize vakit ayırın

Sürekli evinize, ailenize ve kariyerinize yatırım yapıyorsunuz. Artık biraz da kendinize yatırım yapmanın zamanı gelmedi mi? Sabahları yataktan çıkmadan önce biraz esneme hareketi yapın, sağlıklı beslenin, meditasyon yapın, seyahat edin ve mümkünse spa merkezlerine gidip kendinizi biraz şımartın. Bütün bunlar mental ve fiziksel sağlığınızı korumanız konusunda size yardım edebilecek küçük şeyler.

İşimizin getirdiği stresi tamamen engellemek mümkün olmayabilir ama her zaman derin bir nefes alabilir ve stres seviyemizi kontrol altında tutabiliriz.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp