Neden Spa Merkezlerine Gitmelisiniz?

Spa Merkezi Faydalı mı? Neden Spa'ya Gidilir?

"Egzersiz, sağlıklı yemek ve iyi bir uyku; sağlıklı bir yaşamın anahtarlarıdır." Bu temel bilgiyi hepimiz hayatımızda en az bir defa duymuşuzdur. Bu gerçekten mükemmel bir öneri ama sağlıklı yaşam uzmanlarının bir çoğu bu öneride bir eksiklik görüyor: Haftada iki saat spa.

Günümüzde hızla yükselişe geçen yeni endüstrilerden biri de spa & wellness işletmeleri. Gençliklerini ve sağlıklarını korumak isteyen insanlar arasında spalar oldukça önemli bir yere sahip olmaya başladı. İstatistiklere göre bu insanların büyük çoğunluğunu, 1946 ile 1961 arasında doğmuş nesil oluşturuyor. Popülasyonun artmasıyla birlikte bu nesil, gençliklerini korumak için -veya kendilerini genç hissetmek için- geleneksel olmayan yollara başvurmaya başladı. Günümüzde, sporcuların ve ünlülerin sayesinde genç nesiller de vücutlarıyla ilgilenmenin, bedenin devamlı işleyen saatini yavaşlattığını anlamaya başladılar.

46-61 Nesli Ne Öğrendi?

spa ve gençleşme

Nasıl tanımlandıkları önemli olmaksızın, dünya genelinde 46-61 nesli insanları etkiledi. Düşünün; 2030'da bu neslin erken bireyleri 84 yaşında olacak. Bu neslin kalabalık olduğu -Amerika gibi- bazı ülkelerde, nüfusun yaklaşık %20'si 65 yaşından büyük olacak. Modern dünyada yaşam kalitemizi arttırmak ve daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için oldukça fazla imkana sahibiz. The Global Wellness Tourism Economy'nin yaptığı bir araştırmaya göre, emekli olmuş/olacak, sağlık takıntısı olan ve seyahat kısıtlaması olmayan bu insanlar, yıllarını farklı spa merkezlerini gezerek ve rahatlamanın yollarını arayarak harcıyor.

İstediğiniz Zaman Sağlıklı Bir Yaşam Tarzını Benimseyebilirsiniz

yoga

Eğer siz de daima genç kalmanın yollarını arayan insanlardansanız; yoga dersleri ve sağlıklı diyetler yeterli olmayacaktır. Yaşam rutininize düzenli spa ziyaretlerini de eklemeniz gerekiyor. Tabii bunu bir yaşam tarzı haline getirmeden önce, beklentilerinizi anlamanız gerekiyor. Sağlıklı bir yaşam tarzına geçiş yapmak mı, stresli bir iş gününden sonra rahatlamak mı yoksa cildinizi gençleştirmek mi istiyorsunuz?

Neden Spa'ya Gitmelisiniz?

1. Sağlıklı Olun ve Rahatlayın

aroma terapi masajı

Spa merkezleri, sağlıklı bir yaşam sürmeye ve rahatlamaya başlayabileceğiniz yerlerdir. Bu merkezler, profesyonel kariyerine vakit ayırırken, hayatında sağlıklı değişiklikler yapmak isteyen insanlar için mükemmel yerlerdir. Genellikle spa merkezleri rahatlamaya, aroma terapiye ve zindeliğe odaklanır. Aroma terapi tedavileri, kokunun tedavi etme konusundaki gücü sayesinde zaman içerisinde çok farklı bir noktaya geldi. Oldukça rahatlatıcı olan, portakal çiçeği ve lavanta kokuları yıllardır spa salonlarında ve tedavilerinde kullanılıyor. Bu tip kokuların kökleri Hindistan, Mısır ve Çin'e dayanıyor. Bu ülkelerde dini ritüeller, kozmetik sektörü ve medikal tedavilerde sıklıkla kullanılan kokular, şimdi, ağrı tedavileri, mental rahatlama ve uyku terapilerinde büyük bir rol oynuyor. Aroma terapi tedavilerinde yalnızca, çeşitli bitkilerden elde edilen, doğal yağlar kullanılıyor. Spa merkezlerinde, nasıl hissettiğinize bağlı olarak size özel tedavilerden faydalanabilirsiniz. Bir spa merkezine gittiğinizi ve yalnızca kendi ihtiyaç ve arzularınıza göre bir tedavi gördüğünüzü hayal edin. Terapistler, müşterilerin ihtiyaçlarına göre özel yağları, müziği ve uygulayacağı masaj tekniklerini özenle seçecek ve sağlığınızla ilgili tavsiyelerde bulunacaktır.

2. Cildinizi Gençleştirin

cilt bakımı ve masaj

Günümüzde insanlar medikal spalara ve güzellik tedavilerine, geçmişte olduğundan çok daha fazla ilgi göstermeye başladı. Medikal spa sektörü, medikal prosedürleri rahatlatıcı bir şekilde sunduğu için, insanlar doktora gitmek yerine bu yolu tercih etmeye başladı. Medikal spa konsepti, vücut ve yüz gençleştirme hizmetleriyle gelişmiş cilt bakımının doğal bir kombinasyonudur. Bütün spa merkezleri masaj, vücut ve yüz tedavileri gibi hizmetler sunar. Örneğin masaj tedavileri, yalnızca bir keyif vericiden çok daha fazlasıdır ve sayısız olumlu etkisi vardır: Merkezi sinir sistemini rahatlatır, kan dolaşımını hızlandırır ve toksinleri atmanıza yardımcı olur. Düzenli masaj terapileri yaşam kalitenizi arttırmaya yardımcı olur.

3. Kilo Verin

spa kilo vermeye yardımcı olur

Son 30 yıl içinde dünya genelindeki aşırı kilolu insan sayısı yaklaşık %30 oranında artış gösterdi. Sevindirici olan, dünya genelindeki tüketiciler artık sağlıklarını kontrol altına almak için adım atmaya başladı. Bunların neredeyse yarısı kilo vermeye çalışıyor ve üreticiler şeker, kolesterol, trans yağ ve sodyum içerikli gıdaları yeniden formüle ediyorlar. Gün geçtikçe çok daha fazla otel tatilcilere spa programları sunuyor. Spa merkezlerinde geçirilen 2 saat, kilo vermeniz ve formunuzu korumanız konusunda size yardımcı olabilir.

4. Stres Atın

spa merkezlerinde rahatlama

Birçoğumuz kendimizi stresli olarak tanımlıyoruz. Karşılaştığımız zorlukları kaldıramadığımızı düşünmek istemiyoruz. Hassas olabilme ihtimalimizi düşünmeden, diğer insanların da stresli olduğunu düşünmeyi seviyoruz. Ciddi hastalıklar, ölüm veya ayrılıklar insanların karşılaştığı zorluklardan yalnızca birkaçı. Durum ne olursa olsun, bir spa tedavisi yaşamlarından stresi atmak isteyen insanlar için mükemmel bir yer olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü (The World Health Organization), stres gibi mental hastalıkların, 2020 yılında engelliliğe sebep olması açısından ikinci sırada yer alacağını tahmin ediyor ve stres bozuklukları, fiziksel ve mental fonksiyonu bozabilir, aktif çalışma süresini düşürebilir ve zaman içinde sağlık hizmetlerinin kullanımını arttırabilir. Spa sektöründe everilen tüm hizmetler insanların rahatlamasına yardımcı olurlar. Hatta bazı işletmeler spesifik olarak stres yönetimi programları sunmaktadır.

5. Egzersiz, Dans, Yoga

spa merkezi ve egzersiz

Birçok spa merkezinde egzersiz sınıfları, yoga eğitmenleri ve fitness programları bulabilirsiniz. Bazı merkezlerde katılımcıları oldukça eğlendirebilecek dans sınıfları da var. Kafanızı dinlemek ve haftanın yorgunluğunu atmak istiyorsanız spa merkezlerini denemelisiniz. Yürüyüş veya spor yapabilir, kitap okuyabilir ve spa hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Ne aradığınız önemli değil, kendinize uygun olan spayı bulmalısınız.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp