Sauna ve Buhar Odası Arasındaki Farklar

Sauna mı? Buhar Odası mı? Hangisi Daha Faydalı?

Sauna ve buhar odalarının insan sağlığına oldukça yararlı olduğunu biliyorsunuz fakat hangisini tercih edeceğinizi bilmiyorsunuz. Sağladıkları yararlar oldukça benzese de, aralarında birtakım farklar bulunuyor. Peki hangisi size daha uygun?

Günümüzde birçok spor salonu sauna veya buhar odası hizmeti sunuyor. Bazı insanlar evlerinde bunlardan birine sahip olabilecek kadar şanslı. Gittiği spor salonunda veya evinde sauna veya buhar odası bulunmayan insanların bu hizmetleri alabilmek için spa merkezlerine gitmesi gerekiyor. Peki neden? Sauna veya buhar odası için en yaygın düşünce rahatlatıcı olmaları. Tabii ki "rahatlama" oldukça etkili bir şey ama saunalar da, buhar odaları da, sağlığınızı geliştirebilecek çok daha fazla tedavi yöntemi sunuyor. Çoğu zaman insanlar bu iki "tedavi yönteminden" birini seçmek için odaların müsait olup olmadığına bakıyor. Bilinçli olarak hangisini seçmek istediğinize karar vermek veya yalnızca amaçlarını öğrenebilmek için bu iki sistemin farklarını incelemeniz gerekiyor.

Buhar Odası ve Sauna Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sıcaklık Tipi

sauna sıcaklığı

Sauna ve buhar odası arasındaki en temel fark; bu sistemlerdeki sıcaklığın türüdür. Buhar odaları nemli hava içerirken, saunalar kuru hava içerir. Sıcaklıkta olduğu gibi, nem faktörü de oldukça önemli; farklı sıcaklık tipleri, insanda farklı etkiler yaratır. Saunalar yüksek (38ᵒC'nin üstünde) sıcaklıklara sahiptir fakat nem oranı buhar odalarına kıyasla oldukça düşüktür. Buhar odaları, %100 olmasa bile buna oldukça yakın bir nem oranına sahiptir ve bu sistemlerde sıcaklık 38ᵒC'nin altındadır. Sıcaklıklar oldukça farklı olsa da, nem faktörü yüzünden birçok insan sıcaklık farkını hissedemez. Eğer vücut bir fark hissederse, sauna veya buhar odalarında kalma süreleri sıcaklık veya nem sebebiyle değişiklik gösterebilir.

Rahatlama

buhar odası ve rahatlama

Saunalar da, buhar odaları da, hem mental hem de fiziksel olarak rahatlama sağlar. Sıcaklık kan akışını hızlandırır, bu sayede sirkülasyon artar ve kronik ağrılarda azalma gözlenir. Bu prensibe bağlı olmaksızın sauna, yüksek sıcaklığı sebebiyle daha güçlü bir ağrı kesicidir. Kireçlenme gibi, iltihaba sebep olan bazı durumlar, sirkülasyonun gelişmesi ile birlikte çok daha rahat biçimde kontrol edilebilir. Hem saunalar, hem de buhar odaları kasları rahatlatma konusunda oldukça etkilidir. Saunalar ve buhar odaları aynı zamanda eklemlerin rahatlamasına da yardımcı olur. Sauna ve buhar odaları, eklemlere ve kaslara olan faydalarından dolayı sakatlanmalar için de oldukça yararlıdır.

Kronik baş ağrıları olan insanlar, sauna ve buhar odaları sayesinde rahatsızlıklarını minimuma indirgeyebilirler. Sauna ve buhar odaları endorfin salgılanmasına sebep olduğu için insanlardaki stres seviyesini azaltmaya da yardımcı olabilir. Buhar odaları, solunum yollarını açar, bizi daha sakin ve daha kontrollü yapar. Ayrıca sıcaklık sayesinde melatonin hormonu salgılanır, bu da çok daha derin bir uykuya dalmanızı sağlar. Sonuç olarak sauna, ağrılarla baş etmek için daha iyidir fakat ikisi de kas rahatlatmadan, stres seviyesini azaltmaya kadar, genellikle aynı rahatlatma etkisine sahiptir.

Temizlik

buhar odasının cilde etkisi

Terleme, hem sauna hem de buhar odası seanslarının ortak bir sonucudur. Terleme sayesinde gözenekler açılır ve cilt temizlenir. Cildin temizlenmesi, aslında cildin kendini yenilemesidir. Özellikle sivilce problemi yaşayan insanlar bu durumdan oldukça iyi bir fayda sağlayabilir. Buhar odalarının sağladığı ekstra bir şey daha var: Cildi yumuşatır. Gözeneklerin açılması ile vücuttaki toksinlerin atılması, biraz abartılı bir kavram olabilir. Tabii ki vücudun terlemesiyle zararlı bazı sıvılar ve toksinler dışarı atılabilir ama aslında organlarınızdaki toksinleri atmanız bu şekilde mümkün değildir.

Eğer sauna veya buhar odasındaki seansınızdan bir gece önce alkol aldıysanız, terlediğiniz için doğal olarak bu sıvının bir kısmı vücuttan atılacaktır fakat alkolün vücudunuzdaki gerçek etkilerinden bu şekilde kurtulamazsınız. Genel olarak iki sistem de cildiniz için oldukça faydalıdır ama buhar odasının, cildi yenileme konusunda çok daha güçlü bir etkisi vardır.

Solunum Sistemi

buhar odasının solunuma etkisi

Eğer tıkanıklık sorununuz varsa, muhtemelen kendinizi hemen buhar odasına atmak isteyeceksiniz. Saunalarda bulunan kuru sıcaklık solunum sisteminde beklenilen etkiyi yaratmayacaktır. Buhar odalarındaki nemli hava sinüsleri açar ve solunum yollarınızı rahatlatır. Sinüs baskısını azaltma durumu, özellikle astım, sinüs enfeksiyonu, soğuk algınlığı ve bronşit hastaları için oldukça faydalıdır. Ayrıca yüksek nem, kuru ve tahriş olmuş boğazlara da iyi gelecektir. Sinüslerdeki baskı bazı insanlarda baş ağrısına sebep olur. Yani bu insanlar için buhar odaları baş ağrılarını azaltmaya da yardımcı olabilir.

Kilo Kaybı

sauna ve kilo kaybı

İnsanların sauna veya buhar odalarını kullanmalarındaki en temel sebep, bunların kilo kaybına yardımcı olduğunu düşünmeleridir. Aslında bu durum nereden baktığınıza bağlıdır. Sauna ve buhar odalarının kilo kaybetmenize yardımcı olduğuna dair kanıtlanmış bir araştırma yok ama eğer seans öncesinde ve sonrasında tartılırsanız, kesinlikle tartıda bir fark göreceksiniz. Bunun sebebi vücuttaki sıvı kaybıdır. Vücuttaki ısı dengesini korumak ve vücut ısınızı güvenli bir seviyede tutmak için, vücudunuzun ter atması gerekiyor.

Bu tip bir kilo kaybı kalıcı değildir. Seans sonunda vücudunuzun kaybettiği sıvıyı aldığınızda, kilonuz da eski haline dönecektir. Eğer bir rekabet içindeyseniz ve derhal bir miktar kilo kaybetmek istiyorsanız, sauna ve buhar odaları aradığınız şey olabilir. Ortalama bir insan için bu seansların kilo kaybına yardımcı olduğuna dair -henüz- kanıtlanmış bir şey yok.

Riskler

saunalarda susuzluk

Neredeyse yarar sağladığımız her şey, yanında bir riskle gelir. Sauna ve buhar odalarının en büyük risklerinden biri dehidrasyondur. Dehidrasyon, vücudun çok fazla su kaybetmesidir ve bu durum oldukça tehlikelidir. Yüksek derecede susuzluk hissi veya fazla güçlü kalp atışları dehidrasyonun en temel belirtileridir. Böyle bir durumda derhal vücudunuza su almanız gerekir.

Karşılaşabileceğiniz diğer bir risk, özellikle buhar odaları için geçerli olan, mikroplardır. Yüksek nem, bu odalarda bakteri ve mantarların kolaylıkla çoğalabilmesine imkan veriyor. Gittiğiniz merkezin, temizlik standartlarına tam olarak uyduğundan emin olmalısınız.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp