Ağrı Kontrolünde Aromaterapi Masajı

Aromaterapi Masajı Ağrıları Azaltır mı?

Aromaterapi; tedavi etme amacıyla çeşitli bitki özlerinin kullanılmasıdır. Bitkilerden elde edilen bu yağlar bağışıklık sistemini desteklemek, stresi azaltmak, rahatlatmak, uykuyu düzenlemek, kasları gevşetmek ve duygu dengesini sağlamak için nefes yoluyla alınabilir ya da direkt olarak cilde uygulanabilir.

Aromaterapi masajı, ağrılarla etkili biçimde mücadele etmenize yardımcı olabilecek, güvenli ve doğal bir terapi yöntemidir. Yaşanan sağlık sorunu, bir baş ağrısı veya kronik bir ağrı olabilir ve bunların yarattığı rahatsızlık hissi stres seviyesinin artmasına sebep olur. Masaj terapisi alan insanlar acının çeşitli biçimlerine çözüm arıyorlar. Spesifik masaj teknikleri ile ağrı kesici ve rahatlatıcı etkileri olan yağların kombinasyonu, tedavi gören insanın ağrılarını dindirmeye ve vücudun dinlenme ve iyileşme sürecini geliştirmeye yardımcı olabilir. 2016'da yapılan bir çalışmaya göre aromaterapi masajı; ağrı semptomlarının ve bazı sağlık sorunlarının kontrol altına alınması konusunda oldukça başarılı.

Sağlık Sorunlarında Aromaterapi Masajı

Aromaterapi masajı terapisinde kullanılacak en doğru yağı tercih edebilmek için, terapi görecek insanın nasıl bir tür sağlık sorununun olduğunu anlamak önemlidir.

Kas Ağrıları

sporcular ve masaj

Kas ağrıları, sporcular ve fazla aktif, ağır çalışan insanlar arasında oldukça yaygın görülen bir sorundur. Bu insanların ağrıları, sakatlanmalardan, bir kas grubunun fazla kullanılmasından veya kaslara zarar verebilecek bir güç uygulamasından kaynaklanabilir. Nadir de olsa, kas ağrılarının sebebi vücuttaki stres seviyesinin artması olabilir. Kas ağrıları; kramp, ağrı veya kasılma şeklinde kendini gösterebilir. Belirli yağların da yardımıyla masaj terapileri, kaslarda veya rahatsızlık çekilen diğer alanlarda sirkülasyonun artmasını, hücrelerin onarılmasını, kasılmaların azalmasını ve krampların giderilmesini sağlayabilir.

Sinir Ağrısı

Genellikle sinir ağrıları, kas ağrılarından daha şiddetlidir. Sinir ağrıları enfeksiyondan, tıkanıklıktan veya uygulanan yanlış baskılardan kaynaklanabilir. Aromaterapi masajı, sinir ağrıları çeken insanların duyularını rahatlatmaya yardımcı olabilir. Vücudun, sinir ağrıları çekilen yerlerine uygulanan özel yağlar; iltihaplanmaları ve bölgedeki rahatsızlıkları giderebilir, devamlı hissedilen baskı hissini ve genel olarak ağrının hafiflemesini sağlar. Eğer tedavi gören insan daha az ağrı hissederse rahatlar ve rahatladıkça çok daha az ağrı hisseder.

Kronik Ağrılar

ağrı ve masaj

Kronik ağrılar, insanın belirli bir süre boyunca devamlı hissettiği ağrılardır. Sırt ağrısı, kireçlenme, kanser ve fibromiyalji gibi durumlar kronik ağrılara örnek olarak verilebilir. Kronik ağrı çeken insanların uykularında düzensizlik, devamlı yorgunluk ve rahatsızlık hissi yaşarlar. Kronik durumlarda aromaterapi masajı kesin bir çözüm olmasa da, insanlara, ağrılarla baş etme konusunda yardımcı olabilir.

Ağrı İle Mücadele İçin En Etkili Yağlar

Ağrıların etkili biçimde hafifletilebilmesi için, sorun doğru biçimde belirlenmelidir.

Kas Ağrısı

lavanta yağı ile aromaterapi

Kas ağrıları için kullanılabilecek birçok etkili yağ bulunuyor. Bu tip bir ağrı için limon otu, lavanta, okaliptüs ve nane yağları tercih edilebilir. Eğer tedavi görecek insan, boyun kaslarından kaynaklı bir baş ağrısı da çekiyorsa limon otu, lavanta veya nane yağı oldukça iyi bir seçim olacaktır. Bu yağların ağrı kesici ve spazm önleyici etkileri vardır. Bu yağların biri veya birkaçı ile yapılan masaj yağı, direkt olarak boyundaki kaslara uygulanır.

Baş Ağrısı

Tedavi görecek insanın migreni varsa, masaj terapisti direkt olarak başa dokunmak yerine ayak masajı yapabilir. Belirli noktalara uygulanan basınçlarla, vücudun enerji akışının düzenlenmesi hedeflenir.

Sakatlanmalar

sakatlanma için masaj

Nane ve biberiye yağı, spor sonrası sakatlanmalar ve kas spazmları için mucizeler yaratabilirler. İki yağ türü de sirkülasyonu arttırır, kasların eski gücünü toplamasını sağlar ve ağrı hissini hafifletir.

Kronik Ağrı

Kronik ağrılar için birçok aromaterapi masajı etkili olabilir fakat örneğin kanser tedavisi gören bir insan kokulara duyarlı olabilir. Bu gibi durumlarda rahatlatıcı ve ağrı kesici etkileri olan, hafif kokulu bir yağ tercih edilebilir. Lavanta yağı, genellikle birçok insan için uygun bir tercih olabilir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp