Bir Kişisel Antrenörle Çalışmak İçin 7 Sebep

Neden Kişisel Antrenörle Çalışmalısınız?

İnsanların antrenörlerle çalışmalarının onlarca sebebi var. Bazıları kilo verebilmek veya vücutlarını istedikleri şekle sokabilmek için özel programlar talep ediyor, bazıları ise yalnızca egzersiz programlarını geliştirmek istiyorlar. Peki hedeflerinize ulaşmak için neden bir kişisel antrenöre sahip olmalısınız?

Yeni bir egzersiz programına başladıysanız veya şu anki rutininizle istediğiniz sonuçları alamadıysanız; bir kişisel antrenör size yardımcı olabilir. Tabii kişisel antrenörlerin size nasıl yararı olabileceğini ve sizin için iyi bir seçim olup olmadıklarını anlamakta fayda var.

1. Sonuç Alamıyorsanız

Birkaç haftadır veya birkaç aydır düzenli olarak egzersiz yapıyorsunuz ama kilo veremiyor veya hedeflerinize ulaşamıyorsunuz. Eğer bu durum size tanıdık geliyorsa belki profesyonel destek almanız gerekiyordur.

İyi bir kişisel antrenör size birkaç şey sunabilir:

 • Şu an takip ettiğiniz programı inceleyip, özelleştirebilir ve programınızı daha etkili bir hale getirebilir.
 • Sizi biraz zorlayabilir: Genellikle insanlar yeteri kadar ağır çalışmadıkları için sonuç alamıyorlar. Tek başınıza egzersiz yaparken biraz gevşemek kolaydır ama yanınızda kendinizi göstermeniz gereken biri olduğunda işler değişebilir.
 • Hedeflerinizi şekillendirebilir: Kişisel antrenörünüz hedeflerinizin gerçekçi olup olmadığını anlayabilir ve sizi doğru hedeflere yönlendirebilir.
 • Gelişiminizi gözlemlemenizi sağlayabilir: Belirli periyotlar için küçük hedeflerle ne kadar ilerleme kaydettiğinizi görebilirsiniz.
 • Motive olmanızı sağlayabilir: Bir profesyoneli hayal kırıklığına uğratma kaygısı, egzersizlerinizin düzenli olmasını sağlayabilir.
 • Doğru programı hazırlayabilir: Birçok insan kilo vermek için kardiyo yapma yoluna gidiyor ancak bu çalışma kilo vermek için yeterli olmuyor. Size doğru yolu gösterebilecek insan kişisel antrenörünüzdür.

2. Nereden Başlayacağınızı Bilmiyorsanız

kişisel antrenörle çalışmak

Eğer egzersiz yapmaya yeni başladıysanız, bunun aslında ne kadar kompleks bir şey olduğunu da anlamaya başlayacaksınız. Çünkü kimse bu bilgiyle doğmuyor. Bütün bir egzersiz programı yapmaya çalışırken gerçekten bunalabilir ve bu işten tamamen vazgeçebilirsiniz.

Antrenörler, doğru bir programın neler içermesi gerektiğini bilirler: Kardiyo, ağırlık ve esneklik antrenmanları. Bütün bu antrenmanları öğrenmek ve bunların hangisinin size uygun olduğunu anlamak oldukça zor bir iştir.

Eğer ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, bir kişisel antrenöre danışabilirsiniz:

 • Bir kişisel antrenör sizin için neyin doğru olduğunu anlar: Belki de hangi antrenmanın bedeninize uygun olduğunu bilmiyorsunuz. Bir antrenör bedeninizi doğru analiz edebilir ve uygun antrenmanları önerebilir.
 • Mantıklı bir program hazırlayabilir: Bir antrenör tam olarak nereden başlamanız gerektiğini ve ne kadar egzersiz yapmanız gerektiğini size söyleyebilir.
 • Yaşam rutininize uygun bir program yapmanıza yardımcı olabilir: Program hazırlama konusunda en kafa karıştırıcı nokta bu olabilir. Kişisel antrenörünüz yaşam rutininizi inceleyebilir ve ne zaman egzersiz yapıp, ne zaman yapmamanız gerektiğini size söyleyebilir.
 • Sınırlarınızı bilir: Bir antrenör, egzersiz sırasında sizi takip edebilir ve vücudunuzu fazla yormanızı engelleyebilir.

3. Aynı Hareketlerden Sıkıldıysanız

antrenörle egzersiz

Belki de egzersiz konusunda deneyimli bir insansınız ve bu yüzden bir kişisel antrenörle çalışmayı hiç düşünmediniz. Eğer programınızda biraz renk istiyorsanız kişisel antrenörler o kadar da kötü bir fikir olmayabilir. Aynı egzersiz programını uzun süre takip etmek size mantıklı gelebilir ancak bu durum sakatlanmalara ve vücudun yanlış gelişmesine yol açabilir.

Bu konuda kişisel antrenörler size yardımcı olabilir:

 • Egzersizleriniz için size yeni bir perspektif sunabilir: Dışarıdan bir uzman olduğu için, bir kişisel antrenör var olan programınızı inceleyip, onu daha ilginç ve daha eğlenceli bir hale getirebilir.
 • Yeni ekipmanlar keşfetmenizi sağlayabilir: Her gün yeni bir egzersiz ekipmanı piyasaya çıkıyor ve kişisel antrenörler bunları takip ediyor. Vücudunuzu farklı biçimlerde çalıştırabilecek ekipmanlar keşfetmek eğlenceli olabilir.
 • Yeni ve daha zorlayıcı hedefler belirlemenize yardımcı olabilir.
 • Sizi, kendinizden çok daha fazla zorlayabilir.

4. Bir Meydan Okumaya İhtiyacınız Varsa

motivasyon ve kişisel antrenör

Eğer kendinizi, egzersiz programınızı bir üst seviyeye taşımaya hazır hissediyorsanız, deneyimli bir kişisel antrenör kendinize meydan okumanın yollarını bulabilir.

 • Limitlerinizi zorlamanızı sağlayabilir: Kişisel antrenörler kendinizi aşmanızı sağlayabilir. Vücudunuzun kapasitesine göre, limitlerinizi zorlayabilirler.
 • Sizinle antrenman yapabilir: Belki de aradığınız şey kendinizi biriyle kıyaslamaktır. Kişisel antrenörünüz size bunu sağlayabilir.

5. Tek Başınıza Nasıl Egzersiz Yapacağınızı Öğrenmek İstiyorsanız

evde fitness

Eğer kendi başınıza egzersiz yapmayı öğrenmek istiyorsanız, yalnızca birkaç seferlik kişisel antrenör tutabilirsiniz. Bu seçenek, özellikle de güç antrenmanlarına yeni başlayan insanlar için harika olabilir.

Bu konuda kişisel antrenörler size birkaç şey sunabilir:

 • Vücudunuzdaki kasları ve nasıl çalıştıklarını öğretebilir: Eğer evde veya spor salonunda tek başınıza çalışmayı düşünüyorsanız bu bilgiye ihtiyacınız olacak.
 • Belirli kasları çalışan hareketleri öğretebilir: Özellikle de evde egzersiz yapan insanlar için bu bilgi altın değerindedir. Çeşitli egzersiz tiplerini bildikten sonra kendi programınızı yapmanız da mümkün olacaktır.
 • Hareketlerin doğrusunu öğretebilir: Sakatlanmaların önüne geçmek ve doğru sonuçlar almak istiyorsanız hangi hareketin nasıl yapılması gerektiğini bilmelisiniz.

6. Sorumluluk ve Motivasyona İhtiyacınız Varsa

kişisel antrenörlerin faydası

Motivasyon hem içten, hem de dıştan gelebilir. Sağlıklı olmak veya kan basıncınızı kontrol altına almak gibi birçok sebepten egzersiz yapmak istiyor olabilirsiniz. Bunlar gibi motivasyonlar programınıza sadık kalmanızı sağlayabilir ama eğer kilo vermek veya daha iyi görünmek gibi hedefleriniz varsa, dışarıdan bir motivasyona ihtiyacınız olabilir. Kişisel antrenörünüz size istediğiniz motivasyonu verebilir.

Bir kişisel antrenörle çalışmak sizi motive edebilir:

 • Finansal olarak: Hedeflerinize ulaşmak için para harcıyorsunuz. Bu yüzden kişisel antrenörünüzle olan bütün buluşmalarınıza gitmek isteyeceksiniz.
 • Zamansal olarak: Yalnızca para harcamıyorsunuz, zamanınızı da harcıyorsunuz. Harcadığınız zaman da sizi egzersizleriniz için motive edebilir.
 • Sorumluluk: Kişisel antrenörünüz size düzenli olarak haftanızın nasıl geçtiğini soracaktır. Egzersizlerinizin veya diyetinizin nasıl gittiği hakkında rapor vereceğiniz bir insanın olması sizi motive edebilir.

7. Özel Bir Durumunuz, Sakatlığınız veya Hastalığınız Varsa

sakatlanma ve egzersiz

Sağlık durumunuzdan dolayı doktorunuz size spor yapmanızı söylemiş olabilir. Peki sorununuza uygun egzersiz programını nasıl oluşturacaksınız?

Bu konuda bir kişisel antrenöre danışmakta fayda var. Antrenörler her türden insanla çalışıyorlar ve bunların birçoğunun özel durumları olabiliyor. Bu yüzden kişisel antrenörler hangi durumlara nasıl egzersizler önereceklerini biliyorlar.

Kişisel antrenörünüz, bazı rahatsızlıklara uygun çalışma programları hazırlayabilir:

 • Kireçlenme
 • Kalp rahatsızlıkları
 • Diyabet
 • Kronik sakatlanmalar
 • Sırt ve bel ağrısı

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp