Aromaterapi Masajının Faydaları

Aromaterapi Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Aromaterapi masajı, İsveç masajının belirli temel yağları içeren losyonlar (yüksek yoğunluktaki bitkisel yağlar) kullanılarak yapılan bir versiyonudur.

Aromaterapi masajı sırasında bu yağları nefes yoluyla solur veya cildiniz üzerinden emilme yoluyla alırsınız. Bu yağlar limbik sisteminizi etkileyerek (beynin sinir sisteminize etki eden bir bölümü) vücudunuzda ve duygu durumunuzda olumlu değişikliklere yol açar.

İnsanlar Neden Aromaterapi Masjını Tercih Eder?

aromaterapide kullanılan yağlar

Aromaterapi masajında kullanılan her bir yağın farklı bir etkisi olduğu söylenir. Örneğin bazıları sizi sakinleştirirken bazıları ise enerjinizi arttırır. İşte bazı yağlar ve özellikleri:

 • Sakinleştirici: papatya, lavanta ve sardunya yağı
 • Canlandırıcı: ylang-ylang, adaçayı, gül ve neroli yağı
 • Enerji verici: biberiye yağı
 • Arındırma: okaliptüs, çam ve çay ağacı yağı

Aromaterapi masajının teknikleri İsveç masajına (Amerika’daki en yaygın masajlardan biri) oldukça benzese de insanlar bu masajı genellikle; sırt, omuz, boyun ağrıları ve stresi azaltmak için tercih ediyor.

Terapatik temel yağların masajda kullanımı aşağıdaki durumlar için araştırılmaktadır:

 • Kaygı
 • Demans belirtileri
 • Depresyon
 • İnsomnia
 • Menstrüel sancılar
 • Kanser hastaları için destekleyici bakım

Aromaterapi Masajının Bazı Faydaları

aromaterapi masjında menstürel ağrı

2015 Kadın Hastalıkları ve Doğum Dergisi'nde yapılan bir araştırmaya göre; aromaterapi masajının, menstrüel krampların ağrılarını ve rahatsızlıklarını azalttığı görülmüştür.

Aromaterapi masajı menopoz semptomlarını da hafifletebilir. Yapılan araştırmalara göre aromaterapi ve bazı diğer masaj türlerinin birlikte uygulandığı zaman menopoz semptomlarına iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Fakat aromaterapi ve masaj sadece masaja kıyasla çok daha etkili olmuştur.

Aromaterapi Masajından Ne Beklemelisiniz?

spa merkezlerinde aromaterapi

Neredeyse her masaj kliniğinde veya spa'da aromaterapi masajı bulabilmenize rağmen, tedavi tarzı, kişiselleştirme derecesi ve uçucu yağların kalitesi çok fazla değişiklik gösterebilir.

Birçok masaj terapistinin önceden karıştırılmış bir veya daha fazla karışımı vardır ve sağlık durumunuza ve kaygılarınıza dayanarak en uygun karışımı seçer. Gevşeme ve stres atma için yapılan bir masaj muhtemelen lavanta esansiyel yağı içerirken, canlandırıcı bir masaj biberiye esansiyel yağı içerebilir. Terapistiniz çeşitli karışımları koklamanızı isteyerek sizi seçim sürecine dahil edebilir.

Bazı terapistler ise sizin sağlık durumunuza göre masajın hemen öncesinde size uygun yağları masaj losyonuna ekleyebilir.

Bu yağların kalitesi çok değişkendir. Esansiyel yağlar, terapatik etkisi olmayan sentetik kokular ile yapılan yağlardan farklıdır. Aromaterapi hakkında bilgili olan masaj terapistleri, masaj yağlarında kaliteli esansiyel yağları kullanma eğilimindedir.

Genellikle bir çarşafın altında yüz üstü uzanmanız istenir. Masaj terapisti masaja başladığında, uçucu yağların ince aromasını fark edebilirsiniz.

Masajdan sonra, masaj terapisti, evde masaj tedavileri arasında kullanabileceğiniz bir karışım da önerebilir.

Masaj Öncesi Tavsiyeler

 • Masajdan hemen önce yemek yemekten kaçının.
 • Klinik veya spa'da ilk seferinizse erken gelin, böylece gerekli formları doldurabilirsiniz. İlk seferiniz değilse de, masaja başlamadan önce dinlenmek ve rahatlamak için kendinize biraz zaman vermek isteyebilirsiniz.

Alınacak Önlemler

sağlık ve aromaterapi masajı

Ruhsatlı bir masaj terapisti, masajdan önce sağlık geçmişinizi öğrenmelidir.

Esansiyel yağlar ciltte alerjik reaksiyona neden olabilir. Esansiyel yağlar oldukça güçlüdür ve cilt yoluyla emilebilir, bu nedenle aşırı aromaterapi yağları kullanımından kaçınmak ve sadece bir taşıyıcı yağ ile uygun şekilde seyreltilmiş yağları kullanmak önemlidir. Kokuya karşı fazla duyarlıysanız, aromaterapi sizin için uygun olmayabilir.

Hamileyseniz veya emziriyorsanız, bu tür bir masajın sizin için güvenli olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın. Eğer öyleyse, doktorunuz ayrıca hamilelik masajı sertifikalı lisanslı bir masaj terapisti önerebilir.

Doğrudan morluklar, deri döküntüleri, iltihaplı veya zayıf ciltler, iyileşmemiş yaralar, tümörler veya kırıklar üzerine masaj yapılmamalıdır. Eğer bir masaj ağrılıysa, derhal masaj terapistinize bildirin.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp