İsveç Masajı (Klasik Masaj) Nedir?

İsveç Masajı (Klasik Masaj) Nedir? Nasıl Uygulanır?

İsveç masajı batıdaki en yaygın ve en bilinen masaj türüdür. Aynı zamanda spor masajı, derin doku masajı ve aromaterapi gibi diğer popüler batılı masaj türlerinin de anasıdır.

Terapistler bu masajı -batının anatomi ve fizyolojisine dayanarak- dolaşımı hızlandırmak, gergin kasları gevşetmek, hareket kabiliyetini arttırmak ve ağrıyı azaltmak için kullanırlar.

Eğer ilk spa deneyiminiz ise ve çok sık masaj yaptıran biri değilseniz İsveç masajı sizin için uygun bir seçim olabilir. İsveç masajı ve derin doku masajında çoğu insan 50-60 dakikalık seansları tercih ederken, 75-90 dakikalık seanslar terapistinize kas dokularınız üzerinde çalışması ve sonuç alabilmesi için daha fazla zaman tanıyacaktır. İsveç masajı oldukça yavaş ve nazik olabildiği gibi hareketli ve güçlü de olabilir, bu tamamen terapistinizin tarzına ve sizin talebinize göre değişir.

İsveç Masajı Nasıl Uygulanır?

isveç masajı için yağlar

Tüm İsveç masajlarında, terapist cildi masaj yağıyla yağlar ve geleneksel İsveç masajı için temel teknikler de dahil olmak üzere çeşitli masaj darbeleri uygular: Efloraj, petristasyon, sürtünme, çarpma, titreşim, sinir vuruşları ve İsveç jimnastiği.

Bu hareketler kas dokusunu ısıtır, gerilimi azaltır, kas düğümleri ve yapışık dokuları çözer. İsveç masajı sağlık açısından sağladığı yararların yanı sıra ekstra bir rahatlama da sağlar. Elbette terapistiniz terapi öncesinde size daha önce yaşadığınız sakatlıkları veya bilmesi gereken diğer sağlık durumlarınızı sormalıdır.

Terapistinize söylemek istediğiniz şeyler gerginlik veya ağrılar, hamilelik ya da alerji gibi durumlar olabilir. Masaj yapılırken uygulanacak baskı hakkında bir tercihiniz varsa ayrıca onu da belirtebilirsiniz.

Genellikle başınızı U şeklinde bir yüz beşiğine koyarsınız, böylece omurganız nötr kalır. Terapist genel olarak sürtünme, germe, çekme,vurma ve efloraj gibi çeşitli masaj darbeleri kullanarak çalışır.

Sırt kısmı bitince, bacaklarınızın arka kısmı, bacaklarınızın ön kısmı, kollar, boyun ve omuzlar şeklinde devam eder.

Bazı terapistler farklı bir düzende çalışır ve hepsinin kendi tarzı ve teknikleri vardır.

Eğer basınç çok hafif veya çok katı ise, konuşmanız ve terapistinizden bunu ayarlamasını istemeniz gerekir. Daha derin bir çalışma istiyorsanız ve kronik kas ağrısından kurtulmak için daha fazla baskıya katlanmak isterseniz, bir başka İsveç masajı şekli olan derin doku masajı yaptırmanız daha iyi olabilir.

İsveç Masajının Faydaları

isveç masajının yararları

Sadece bir kez İsveç masajı yaptırmak bile sinir sisteminizi yatıştırır, rahatlamanızı ve iyi hissetmenizi sağlar. Vücudunuzdaki gerginliği azaltır, anksiyete ve depresyonla başa çıkmanızı kolaylaştırır.

İsveç masajları kan dolaşımını hızlandırır, bu da vücudunuzdaki besin bakımından zengin oksijen akışını artırarak daha enerjik hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca, vücudun atık ürünlerini taşıyan lenfatik sistemi harekete geçirir, bu da iyi ve kötüyü daha hızlı işleyeceğiniz anlamına gelir.

Kas krampları ve spazmları yaşıyorsanız İsveç masajı ağrı yaşadığınız bölgelere yoğunlaşarak ağrınızı dindirebilir. Bu masaj terapisi ayrıca artrit ve siyatik durumlarda ağrının kontrolünde yardımcı olabilir.

Ateş, enfeksiyon, iltihaplanma, osteoporoz veya bu gibi diğer tıbbi durumlarınız varsa -en azından doktorunuza danışmadan önce- masaj yaptırmak iyi bir fikir değildir. Bir masajın sizin için uygun olup olmadığına dair herhangi bir şüpheniz varsa, masaja başvurmadan önce tıbbi bir uzmanla görüşmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

İsveç Masajının İsmi Nereden Gelir?

Asya masaj tekniklerindeki gibi enerji üstüne yoğunlaşmak yerine, İsveç masajı batılı anatomi ve fizyoloji bilgisinden yararlanmaktadır. 19. yüzyılın başlarında Stockholm Üniversitesi’ndeki fizyolog Per Henrik Ling, bir terapist tarafından gerçekleştirilen hareketleri içeren "Tıbbi Jimnastik" adlı bir sistem geliştirdi. Bunlar, Avrupa’da “İsveç Hareketleri” ve 1858’de ABD’ye geldiklerinde “İsveç Hareketi Kürü” olarak bilinirdi.

İsveç Masajı ve Derin Doku Masajı Arasındaki Farklar

En çok talep edilen masaj çeşidi İsveç masajı olsa da, derin doku masajı küçük kas yaralanmaları ve kronik kas problemleri için en iyisidir, ancak bu iki masaj versiyonunun farklı olmasının tek sebebi bu değildir.

Adından da anlaşılacağı gibi derin doku masajı, kasların daha derin doku yapılarına odaklanır. Derin doku masajı yapan terapistler, gerginlik alanlarında rahatlama sağlanana kadar belirli kasların üzerine sabit ve güçlü bir baskı uygularlar.

sakatlanmalar için derin doku masajı

Derin doku masajı belirli sebeplerden (spor sakatlanmaları, duruş bozukluğundan kaynaklanan ağrılar) kas ağrısı çeken insanlar için daha faydalıdır, fakat İsveç masajı birçok açıdan derin doku masajına göre daha kapsamlı ve rahatlatıcı bir masaj tekniğidir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp