Masajla Kilo Vermek

Masaj Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

Kilo verme genellikle zor ve acı dolu bir süreç gibi görülüyor ama işin içine masaj girdiği zaman, bu terim tamamen kişisel bakıma ve yaşam kalitesine dönüşüyor. Masaj terapileri kilo verme sürecini, insanların bağlı kalabileceği, pozitif bir şeye dönüştürüyor. Ayrıca masaj, beslenme odaklı olmayan harika bir ödül sistemi olarak da kullanılabilir.

Masajın kilo verme sürecine olan en önemli etkisi egzersizi kolaylaştırması diyebiliriz. Eğer hareket etme konusunda sıkıntınız varsa, kilo verme süreci pek de kolay olmayacaktır. Masaj terapileri kasları uyarır, sakatlık oluşturabilecek kas gerginliklerini giderir ve kas ağrılarının oluşumunu engeller. Yani masaj terapileri hem iyi hissetmenizi sağlar, hem de egzersizlerinizi daha keyifli ve daha acısız hale getirir.

masaj yaşam kalitesini arttırır

Birçok uzmana göre masaj yaşam kalitesini arttırıyor. Yaşam kalitenin artması da, insanların beslenme ve hareket ile ilgili seçimlerinde daha doğru kararlar almasına sebep oluyor. Masajın kilo verme üzerinde direkt olarak etkisinin olduğuna dair bilimsel bir veri bulunmasa da, masajın stres üzerinde olumlu etkilerinin olduğuna dair araştırmalar var. Hepimizin bildiği üzere kilo almanın en büyük sebeplerinden biri de stres. Masaj terapilerinin diğer bir olumlu etkisi de insanların ağrı kesici ilaçları kullanmasını azaltması. Bu ilaçlar da kilo almanıza sebep olan diğer faktörler arasında.

Kilo verme sürecini kolaylaştırmasının yanında, uzmanlara göre insanların fiziksel görünüşünü geliştirmeye yardımcı olan belirli masaj teknikleri de bulunuyor. Bunlardan biri ödemi ve şişkinlikleri azaltmaya yardımcı olan lenf drenaj masajı. Eğer vücudunuzun su tuttuğunu düşünüyorsanız lenf drenaj masajı, vücudunuzdaki fazla suyu atmanıza ve daha az şişkin hissetmenize yardımcı olacak harika bir araç olabilir. Masaj terapisinin etkileri üzerine yapılan çalışmalar sınırlı olsa da, 2014'te yapılan bir çalışma masajın selüliti azaltmadığı ama 14 hafta boyunca haftada bir masaj yaptıran kadınların kalça çevresinde azalma olduğu gözlendi. Fiziksel etkilerinin yanında araştırmacılar kadınların stres seviyeleri düşmesiyle, yaşam kalitelerinin arttığını not ettiler.

Duruş Dengeleme Fiziğinizi Düzeltebilir

Fiziğinizi düzeltebilecek diğer bir teknik de duruş dengelemedir. Ne kadar zayıf bir insan olursanız olun, eğer omuzlarınız düşükse vücudunuz şekle girmekte zorlanacaktır. Bir masaj terapisti uygulamalarıyla sırtınızı dengeleyebilir ve hatta boynunuzu uzatabilir. Bu masaj tekniği ile üçgen bir üst vücuda ve düzgün bir boyuna sahip olabilirsiniz. Benzer şekilde eğer alt beliniz fazla kavisliyse, alt göbeğiniz öne çıkacaktır ve bu tip bir vücut yapısını mekik çekmek bile kurtaramaz. Duruş tekniklerini içeren bir masaj ile leğen kemiklerinizdeki eğikliği giderebilir ve daha düz görünen bir karına sahip olabilirsiniz.

masaj egzersizi kolaylaştırır

Sonuç olarak masajın direkt olarak kilo verme gibi bir etkisi yoktur ancak uzmanlar bir kişisel antrenör edinmenizi, doğru beslenmenizi ve bunları düzenli masaj terapileri ile desteklemenizi öneriyorlar.

masaj kilo vermeyi kolaylaştırır

Masaj terapisine gittiğinizde kendinizi gergin hissetmeyin. Terapistinize, hedefinizi ve bu hedefe ulaşmak için neler yaptığınızı anlatın. Bu hedef ağrı azaltmadan, esneklik kazanmaya veya duruş geliştirmeye kadar her şey olabilir. Masaj terapilerinizde kontrolün sizde olduğunu unutmayın. Eğer bir tekniği severseniz bunu söylemekten çekinmeyin.

sağlıklı beslenme ile masaj

Masaj koltuğunda öylece uzanmak sizi tek başına hedeflerinize ulaştırmayacaktır ama egzersiz ve diyetle birleştiği zaman sizi bu hedeflerinize yaklaştıracaktır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp