Ne Sıklıkla Masaj Yaptırmalısınız?

Çok Sık Masaj Yaptırmak Zararlı mı?

Masaj, insanların büyük çoğunluğu tarafından bir tatil aktivitesi olarak görülüyor. Yalnızca evinizden kilometrelerce uzaktayken aldığınız bir hizmet... Ancak masajın kaslara, uyku düzenine ve kardiyovasküler sağlığa olan olumlu etkileri düşünülünce bunun bir yaşam tarzı olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Her insan için haftalık veya aylık masaj gibi kesin rutinler belirlemek oldukça zor bir iştir. Masaj uygulamalarının sıklığı kişiye, yaptığı işe veya devamlı aktivitelerine göre değişiklik gösterebilir.
Masa başı iş yapıyor, profesyonel olarak sporla uğraşıyor veya yalnızca kronik ağrılar çekiyor olabilirsiniz. Masaj uygulamalarının sıklığı, farklı yaşam tarzlarına ve durumlara göre değişiklik gösterebilir.

Hamilelik: İki Haftada Bir

hamilelik ve masaj

Hamilelik sürecinde kilo almaya çok yatkın olursunuz. Kilo aldığınızda büyük eklemlerinizde -kalçalarınızda ve dizlerinizde- fazla baskı oluşur. Masaj bu baskıyı azaltma konusunda yardımcı olabilir ve anne adaylarının çok daha iyi uyumalarını ve daha rahat hareket etmelerini sağlayabilir. Yapmanız gereken tek şey üç aylık döneme kadar beklemek ve hemen bir uzman masaj terapistinden randevu almak.

Doğumdan sonra da masaj terapilerinize devam etmek isteyebilirsiniz çünkü bebeğinizi devamlı kucağınızda taşımak da sırt ve bel ağrılarına sebep olacaktır.

Uyku Problemi Çekiyorsanız: Haftada Bir

Masaj, parasempatik sinir sistemini (vücudun dinlenme moduna geçme şekli) aktif hale getirdiği için, uyku sorunu çeken insanlar için mükemmel bir tedavi yöntemi olabilir. Eğer geceleri uykuya dalmakta ve rahat uyuma konusunda zorluk çekiyorsanız haftalık masaj seansları bu sorunun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Haftada 40 Saatten Fazla Masa Başındaysanız: İki Haftada Bir veya Ayda Bir

çalışırken masaj

Eğer hayatınızın büyük çoğunluğu masa başında geçiyorsa, düzenli bir masaj programı bütün gün sıktığınız boynunuzu, bacaklarınızı ve kollarınızı rahatlatmanızı ve esnetmenizi sağlayabilir. Yaşam tarzınız veya çalışma şekliniz sebebiyle gelişen vücut ve duruş problemlerini, bir uzmanın eli değmeden anlamayabilirsiniz.

Sakatlık Yaşıyorsanız: Haftada Bir veya İki Haftada Bir

Yoga, koşu veya başka bir aktivite nedeniyle sakatlandıysanız ve hala bununla yaşıyorsanız, düzenli bir masaj terapisi size yardımcı olabilir. İyileşmeya başladıkça masaj terapileriniz arasındaki süreyi de arttırabilirsiniz.

Kronik Ağrı Çekiyorsanız: Haftada Bir veya İki Haftada Bir

Eğer devamlı bir sağlık sorunu yüzünden rahatsızlık duyuyor, ağrı hissediyorsanız profesyonel masaj terapistinizle bu konuyu görüşerek bir program hazırlayabilirsiniz. Uzman masaj terapistleri bu tip rahatsızlıklar için belirli bir program uygulamazlar. Kendinize özel bir tedavi yöntemine sahip olabilmek için masaj terapistinize açık olmaktan çekinmeyin.

Ağır Egzersiz Yapıyorsanız: Haftada Bir

egzersiz ve masaj

Düzenli olarak ağır egzersiz yapan insanlar için kasların ve eklemlerin toparlanmasını sağlayacak, spor masajı, esnetme ve derin doku masajı gibi teknikler gerekebilir. Bu masaj teknikleri gerilmiş kasları rahatlatabilir ve sizi bir sonraki egzersize hazırlayabilir. Haftalık masaj terapileri ile belirli kas gruplarına odaklanmak mümkün olabilir. Örneğin egzersizlerinizde bacaklarınıza ağırlık veriyorsanız, masaj terapistiniz bu bölgeye odaklanabilir ve bu kas grubunda iyileşmeyi hızlandırabilir.

Stresli Bir Yaşantınız Varsa: Haftada Bir

Stres, uykunuzu, sağlığınızı ve birçok yaşamsal faaliyetinizi etkileyebilir. Stresin önüne geçmek ve çok daha sağlıklı bir hayat sürmek için haftalık masaj programlarına gidebilirsiniz.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp