Kişisel Antrenörünüzle İlk Buluşmanız

Kişisel Antrenörle Çalışmadan Önce Nasıl Hazırlanmalısınız?

Forma girmeye hazırsınız ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Eğer bir kişisel antrenörle çalışmayı düşünüyorsanız muhtemelen kendinizi buna hazırlamak isteyebilirsiniz.

Kişisel Antrenörünüzle İlk Görüşmenize Nasıl Hazırlanırsınız?

İster fitness dünyasına yeni girmiş olun, ister kendinizi bir fitness kurdu olarak tanımlayın, bir kişisel antrenörle tanışmak oldukça göz korkutucu olabilir.

Size en uygun programı hazırlayabilmeleri için, kişisel antrenörler 3 anahtar bilgiye sahip olmalılar.

1. Sınırlarınızı Bilmeliler

Antrenörünüz, sınırlarınızı bilmeden uygun bir program hazırlayamaz. Sınırlarınıza bağlı kalarak programınıza güç egzersizleri, esnekliği veya hareketliliği geliştirecek hareketler, hatta geçmiş bir sakatlığınıza özel egzersizler ekleyebilir.

2. Hedeflerinizi Bilmeliler

fitness hedefleri

Kişisel antrenörünüzle görüşmeden önce netleştirmeniz gereken önemli bir şey var: "Hedefiniz ne?" ve "Bu hedef sizin için neden önemli?".

Hedefinizin ardında yatan nedeni bulmak, en az hedefinizin kendisi kadar önemli, çünkü sizi motive edecek şey bu nedendir. Antrenörünüzle, hedefleriniz hakkında ne kadar konuşursanız, antrenörünüz sizi o kadar iyi anlar. Bu, program hazırlama süreci için oldukça önemlidir.

3. Fitness Geçmişinizi Bilmeliler

Antrenörünüz, daha önce takip ettiğiniz fitness/egzersiz programını ve nelerin işe yarayıp nelerin işe yaramadığını bilmeli. Antrenörünüzün sizin için geliştirdiği program için keyif aldığınız egzersizler büyük önem taşır. Profesyonel bir antrenör siz izin verdiğiniz sürece sizi zorlayabilir, geliştirebilir ve egzersiz programınızdan keyif almanızı sağlayabilir.

Antrenörünüze Ne Sormalısınız?

Artık kişisel antrenörünüzle ilk görüşmenizde neler yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Şimdi sıra, kişisel antrenörünüzle yüz yüze geldiğiniz zaman ona soracağınız anahtar sorulara geldi. Birçok uzmana göre kişisel antrenörünüzün yanında ne kadar rahat ederseniz, programınız o kadar başarılı olur.

1. Birlikte Antrenman Yapmadığımız Zamanlarda Ne Yapmalıyım?

Kişisel antrenörünüzle görüşmediğiniz zamanlarda, egzersizlerinize yardım edecek bir yola ihtiyacınız olacak. Antrenörünüzle buluştuğunuzda, tek başınıza antrenman yaparken nelere dikkat edeceğinizi sormanız gerekir. Antrenörünüz böyle zamanlar için size özel (yağa yakma, kas gücü kazanma, esneklik gibi) bir program hazırlayabilir.

2. Spor Salonunun Dışında Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

kişisel antrenör ve beslenme

Egzersizleriniz dışında yaptıklarınız, ne kadar ağırlık kaldırabildiğinizden veya kaç kilometre koşabildiğinizden çok daha önemlidir. Kişisel antrenörünüze nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini sorarak, hangi yaklaşımın sizin için doğru olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Birçok profesyonel başlarda, gün içinde neler yediğinizi kaydetmenizi ister. Daha sonra bunu öğünlerinizin miktarı takip eder. Bu sayede kişisel antrenörünüz, çalışma programınıza uygun müdahalelerde bulunabilir ve sizi yönlendirebilir.

3. Formum Nasıl?

Antrenörünüze sormanız gereken diğer bir önemli soru da; "Formum nasıl?" sorusudur. Antrenörünüz size nasıl egzersizleri kaldırabileceğinizi ve nasıl bir gelişme gösterebileceğinizi söyleyebilir. Bu sayede çok daha hızlı sonuçlar alabilir, olası sakatlıkların önüne geçebilir ve fiziksel olarak daha kabiliyetli olabilirsiniz.

4. Bu Hareket Sırasında Vücudumun Hangi Noktasını Hissetmeliyim?

antrenörle egzersiz

Egzersiz programınızdaki her hareket için vücudunuzun hangi noktasını hissetmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Yaptığınız hareket doğru noktayı çalıştırmıyorsa kendinizi rahatsız hissedebilir, hatta sakatlanabilirsiniz. Bu yüzden hareketleri doğru yaptığınızdan emin olmalısınız.

5. Bunun Beni Ne Kadar Zorlaması Gerekiyor?

Antrenörünüz, siz söylemedikçe kapasitenizi bilemez. Programınızda bir hareket için sekiz tekrar yazılmış ama siz bunu yirmi tekrar yapabileceğinizi düşünüyorsanız, bunu kişisel antrenörünüzle paylaşmanız gerekir.

6. Ne Zaman Sonuç Almaya Başlayabilirim?

fitness hedeflerine ulaşmak

Konu egzersiz ve sağlıklı yaşamaya geldiğinde, yavaş ve sürekli olan her zaman kazanır. Günümüzde insanların birçoğu hemen sonuç almak istiyor ve sonuç gözlemleyemediği zaman rutininden vazgeçiyor. Özellikle de kas geliştirme ve kilo verme süreçleri oldukça yavaş ilerler. Örneğin 68 kilosunuz ve 5 kilo vermek istiyorsunuz. Su ve kas kütlesi dışında bu kiloyu vermeniz yaklaşık olarak 8 ile 10 hafta alabilir. Antrenörünüze ne zaman sonuç alabileceğinizi sorarsanız hayal kırıklığına uğramadan programınıza devam edebilirsiniz.

7. Neden?

Kişisel antrenörünüzle harcadığınız zaman tamamen size aittir. Eğer antrenörünüz size bir şey açıklıyorsa ve siz anlamıyorsanız, o an antrenörünüze "neden" sorusunu sormaktan çekinmeyin. Bir kişisel antrenörün en büyük faydası; öğretici olmasıdır. Bunun dışında, yaptığınız egzersizin vücudunuza nasıl etkileri olduğunu bilirseniz, programınıza uymak için motivasyonunuz da artar.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp