Derin Doku Masajı Nedir?

Derin Doku Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bir çeşit masaj terapisi olan derin doku masajı, daha derin kas ve fasya katmanlarına (kasları çevreleyen bağ dokusu) ulaşmak için sıkı bir basınç uygulanmasını ve yavaş hareket etmeyi içerir. Kronik ağrıları ve ağrıları ve sert boyun ve üst sırt, bel ağrısı, bacak kası gerginliği ve ağrılı omuzlar gibi bölgeler için kullanılır.

Derin Doku Masajının Faydaları

bel ağrısı için derin doku

Derin doku masajı genellikle kronik kas ağrısı, sakatlık rehabilitasyonu ve bunun gibi diğer spesifik alanlara yoğunlaşır:

 • Bel ağrısı
 • Kısıtlı hareket imkanı
 • Sakatlıklardan kurtarma
 • Karpal tünel sendromu gibi tekrarlayan gerilme yaralanması
 • Postüral problemler
 • Kas gerginlikleri
 • Osteoartrit ağrısı
 • Siyatik
 • Piriformis sendromu
 • Fibromiyalji
 • Üst sırt veya boyun ağrısı

Bu faydaların tümü bilimsel olarak kanıtlanmamıştır, ancak Consumer Reports dergisine göre, 34.000 kişi, osteoartrit ağrısının giderilmesinde fiziksel terapi, egzersiz, reçeteli ilaçlar, kayropraktik, akupunktur, diyet ve glukozamine göre daha etkilidir.

Derin doku masajı ayrıca fibromiyalji ağrısı için de yüksek puan almıştır. İnsanlar genellikle derin doku masajından hemen sonra gelişmiş bir hareket aralığı fark ederler.

Spor yaralanmasını önlemek, spora özgü kaygıları gidermek veya spor sonrası kasların iyileşmesine yardımcı olmak için masaj yaptırmayı düşünüyorsanız, spor masajı sizin için daha uygun olacaktır

Derin Doku Masajından Ne Beklemeliyiz?

derin doku masajının etkileri

Derin doku masajında hissedeceğiniz en sert dokunuşlar isveç masajındaki gibi olacaktır. İsveç masajından daha sert bir masaj değildir.

Bu masajın başlangıcında yumuşak dokunuşlarla önce kaslar ısıtılır, daha sonra diğer ileri tekniklere geçilir. Bu teknikler genel olarak şunları içerir:

 • Sıyırma: Dirsek, önkol, parmak eklemleri ve başparmak kullanarak kas liflerinin uzunluğu boyunca uygulanan derin kayma basıncı.
 • Sürtünme: Gerginlikleri azaltmak ve doku liflerini tekrar hizalamak için kasa uygulanan basınç.

Masaj terapistleri, derin doku masajı sırasında parmak uçları, parmak eklemleri, eller, dirsekler ve kolları kullanabilirler. Masaj terapisti gergin bölgelerde çalışırken derin nefes almanız istenebilir.

Masajdan sonra, biraz sertlik veya acı hissedebilirsiniz, ancak birkaç gün içinde bu ağrı azalmalıdır. Endişeniz varsa veya masaj yaptıktan sonra ağrı hissederseniz, masaj terapistinize danışın.

Masajdan sonra su içmek metabolik atıkların dokulardan atılmasına yardımcı olabilir.

Derin Doku Masajı Acıtır Mı?

Masaj sırasında belirli zamanlarda, masaj terapisti tutulmalar veya yara dokusu olan bölgelerde çalıştığı için biraz rahatsızlık, hatta biraz ağrı hissedebilirsiniz. Ağrı mutlaka iyi değildir ve masajın etkili olacağının da bir işareti değildir. Aslında, vücudunuz ağrıya yanıt olarak gerilebilir ve bu da terapistin daha derin kaslara erişmesini zorlaştırabilir.

Masaj sırasında ağrı hissederseniz, her zaman masaj terapistinize söylemelisiniz. Terapist, yüzeysel kaslar gerginse, tekniğini ayarlayabilir veya dokuları daha iyi hazırlayabilir.

Derin Doku Masajıyla İlgili Uyarılar

masaj ve doktor görüşü

Derin doku masajı, kan pıhtılaşması (örneğin, tromboflebit veya derin ven trombozu) olan kişiler için güvenli olmayabilir, çünkü pıhtının atma riski vardır. Kan pıhtılarınız varsa veya kan pıhtılaşması riski varsa, önce doktorunuza danışmanız gerekir.

Yakın zamanda ameliyat olmuşsanız, kemoterapiye ya da radyasyona maruz kalmışsanız veya başka bir sağlık probleminiz varsa, masaj terapisine başlamadan önce doktorunuza danışmanız akıllıca olacaktır. Ayrıca osteoporozu olan kişiler bu tip masajların daha sert ve baskılı yapılmasından kaçınmalıdır.

Hamileyseniz, bir masaj terapisi almayı düşünüyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Hamilelik sırasında derin doku masajından (veya herhangi bir güçlü baskıdan) kaçınılmalıdır, ancak doktorunuz bunun yerine hamilelik masajı konusunda eğitilmiş bir masaj terapisti önerebilir.

Derin doku masajı da morarmaya neden olabilir. Vaka raporlarında derin doku masajı hakkında böyle bildirimler yapılmıştır.

Derin doku masajı, derin baskı ile yapılan bir masajdan daha fazlasıdır. Hedefler ve teknikler İsveç masajından farklıdır. Belli durumlara yardımcı olsa da, masajın her zaman incitmesi veya vücudunuza etkili olması için vücudunuzda ağrı hissetmeniz gerekmediğini unutmayın. Masajınızdan en iyi şekilde yararlanmak için, masaj terapistinizle iletişim kurun.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp