Thai Masajını Denemeli Misiniz?

Thai Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Artık isveç masajından sıkıldıysanız ve bir değişiklik yapmak istiyorsanız veya egzersiz ve artrit yüzünden ağrı probleminiz varsa, Thai masajı gerçekten de aradığınız şey olabilir.

Çeşitli yağlar kullanılarak ve soyunup masaj sehpasına yatarak yapılan çoğu masaj tekniğinin aksine, Thai masajı üzerinizde kıyafetlerinizle birlikte yerdeki bir mindere uzanarak yaptırabileceğiniz bir masajdır.

Diğer masaj türlerine özgü kaydırma ve yoğurma gibi rahatlatıcı tekniklerin aksine Thai masajında gerginliği azaltmak, esnekliği ve hareket kabiliyetinizi arttırmak için germe, çekme ve sarsma hareketleri kullanılır. Bazen Thai masajına “tembel yogası” da denir.

Terapist, size yoga benzeri bir esnetme yaşatmak için ellerini, dizlerini bacaklarını ve hatta ayaklarını kullanabilir. Ayrıca derin kas sıkıştırmaları, eklem esnekliği ve akubaskı (acupressure) gibi yöntemler de kullanabilir. Thai masajı, eski Asya kültürüne göre, vücuttaki gizli enerjik alanları tedavi eden enerji çalışmalarından da yararlanır. Bu enerjinin akışındaki tıkanmaları, eksiklikleri ve dengesizlikleri düzeltir. Bunun da müşterinin sağlığını iyileştirdiğine inanılır.

Thai Masajı Acıtan Bir Teknik mi?

masajdan sonra ağrı

Hassas kas lifi yapışmalarına baskı uygulamak (kas düğümleri olarak da bilinir) acı verici olabilir. Ancak uygun olmayan esnetme ve baskı nedeniyle oluşabilecek acı ve rahatsızlık hissi de diyebileceğimiz hafif ağrılar arasında fark vardır. Kas düğümlerini hedeflerken rahatsızlık hissinden kaçınmak zor da olsa, uzman bir terapist masajın sertliğini acı çekmeyeceğiniz şekilde ayarlayabilir.

Thai masajı genel olarak acı verici bir masaj olarak bilinir fakat lisanslı bir terapist geri dönüşleriniz üzerine hareketlerinin sertliğini rahatlıkla size uygun şekilde ayarlayabilir.

Thai Masajının Faydaları

rahatlama masajı

Her tür masaj, stresi azaltmak ve stresten kaynaklanan sağlık sorunlarına karşı korumak için sıklıkla kullanılır. Ayrıca enerjiyi arttırdığı, hareket ve esneklik aralığını iyileştirdiği söylenir. Özellikle Tayland masajının birçok farklı sağlık sorununa fayda sağladığı veya iyileştirdiği söyleniyor. İşte size sağlayabileceği faydalar:

 • Baş ağrılarını azaltır
 • Bel ağrısı türlerini azaltır (tipik olarak subakut ve spesifik olmayan kronik bel ağrıları)
 • Kas ağrılarına ve spastisiteye iyi gelir
 • Esnekliği ve hareket alanını arttırır
 • Dolaşımı ve lenf drenajını uyarır
 • Sinir sistemini rahatlatır

Olası Kontrendikasyonlar

Lisanslı bir masaj terapisti, masajdan önce sağlık geçmişinizi sormalıdır. Thai masajı, disk hernisi, osteoporoz, kardiyovasküler hastalıklar gibi sağlık durumları olan veya yakın zamanda operasyon geçirmiş biri için güvenli olmayabilir. Thai masajını denemeyi düşünüyorsanız, size uygun olup olmadığını anlamak için tedavi almadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

Hamile kadınlar masaj yaptırmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Eğer doktorunuz masajı onaylıyorsa kendinize hamilelik masajı sertifikası olan bir terapist bulmaya çalışın.

Çürükler, iltihaplı veya zayıf ciltler, iyileşmemiş veya açık yaralar, deri döküntüleri, tümörler, karın fıtığı veya yakın tarihli kırıklar üzerine masaj yapılmamalıdır.

Terapi Öncesi Bilmeniz Gerekenler

spa merkezlerinde masaj

 • Masaj için rahat kıyafetler giyin.
 • Masajdan önce ağır yemekler yemeyin
 • Eğer bir spa merkezinde ilk seferiniz ise gerekli evrakları doldurmak ve hazırlanmak için 10 dk erken gidin. Eğer ilk seferiniz değilse sadece hazırlık için 5 dk önceden gitmeniz yeterli olacaktır.
 • Terapistinizin sağlık koşullarınızla ilgili yeterince bilgiye sahip olduğundan emin olun çünkü bazı durumlarda Thai masajı yaptırmak sağlığınız için uygun olmayabilir.
 • Eğer herhangi bir durumda rahatsızlık hissederseniz mutlaka terapistinizle paylaşın.
Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp